Nasze Przedszkole posiada bogato wyposażoną specjalistyczną salę. Zajęcia prowadzi w Naszym Przedszkolu Certyfikowany Diagnosta oraz Terapeuta integracji sensorycznej.

Integracja sensoryczna jest procesem dzięki, któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich układów sensorycznych- zmysłów, rozpoznając, segregując, interpretując z wcześniejszymi doświadczeniami oraz integrując odpowiada właściwą reakcją na nie.

Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Nierozwinięcie określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.

Najważniejszymi systemami sensorycznymi są system przedsionkowy, proprioceptywny i dotykowy. Zaczynają one pracować bardzo wcześnie, jeszcze w okresie prenatalnym. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na pracę pozostałych zmysłów, przyczynia się do rozwoju napięcia mięśniowego, koordynacji ruchowej, reakcji równoważnych, ruchów oczu, świadomości ciała.

Terapia integracji sensorycznej może być prowadzona wyłącznie przez certyfikowanego terapeutę, a jej podstawą jest diagnoza. Terapia integracji sensorycznej określana jest jako „naukowa zabawa”. Podczas zajęć terapeutycznych dziecko huśta się w hamaku, toczy w beczce, jeździ na deskorolce czy balansuje na równoważni. Przez zabawę przyjemną i interesującą dla dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań.