„JAK SIĘ BAWIĆ Z DZIEĆMI W WOLNYM CZASIE?”

Rozpoczęły się wakacje.Część dzieci nadal będzie uczęszczać do przedszkola, ale część  przedszkolaków będzie miała wolne. Niektórzy z nas wyjeżdżają na zorganizowane wczasy, a niektórzy na działkę do znajomych…  Są takie momenty, że dorosłym zaczyna brakować pomysłów na zabawę z dziećmi.  Czasami wystarczy odrobina chęci i poświęconej uwagi, aby spędzony wspólnie czas stał się atrakcyjny i wyposażony w niezapomniane przeżycia. Zatem jak urozmaicić te chwile? Najbardziej korzystne dla maluchów są zabawy ruchowe. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch ma wiele korzyści. W dzisiejszych czasach jest szczególnie ważny – za swojego największego rywala ma bowiem telewizor i komputer, które  potrafią pochłaniać zarówno dziecko jak i osobę dorosłą na całe dnie. Nie zapominajmy dlatego o tym, że kiedy piękna pogoda za oknem, warto wyjść z pociechą na dwór i pobawić się z nią. Poniżej przedstawię kilka propozycji zabaw, które świetnie sprawdzą się w te wolne dni. Jako alternatywę podam również zabawy, które można wykorzystać w domu, gdyby nie zawsze pogoda sprzyjała …

KANGUREK
Do zabawy potrzebna jest piłka. Dzieci ustawiają się w rzędzie jeden za drugim. Pierwsze dziecko w rzędzie rzuca piłką o ścianę. Spadającą piłkę przeskakuje w rozkroku i idzie na koniec rzędu. Jeśli w zabawie uczestniczą małe dzieci, można w zasadach zabawy założyć, aby dzieci przeskakiwały piłkę po jednym, dwóch lub trzech odbiciach po podłożu od ściany. W przypadku, gdy w zabawie uczestniczy większa liczba dzieci, można stworzyć dwa rywalizujące ze sobą rzędy.

ŻÓŁWIKI
Dzieci rywalizują w dwóch rzędach idąc stopkami (stopa do stopy ) do mety. Wygrywa ten rząd, który pierwszy zakończy zadanie.

POWÓDŹ
Rozkładamy na podłożu gazety. Dzieci biegają po placu. Na hasło „powódź” stają na gazetach. Na hasło „woda opadła” dzieci znów biegają, by na hasło „powódź” ponownie zająć „bezpieczne” miejsce na gazecie.

GRY ZRĘCZNOŚCIOWE
-Rzut do celu.
-Zbijanie przedmiotu (np.: z murka, ze słupka, z ławki ).
-Podbijanie piłki na czas lub liczbę podbić.

ZABAWA WODNYMI BALONAMI
Wykorzystujemy balony napełnione wodą do różnych zabaw: rzucanie ich nawzajem do siebie tak by nie pękły, kto potrafi rzucić balon najwyżej i ponownie go złapać, nosimy go na głowie bez pomocy rąk.

KONSTRUKCJE Z PUDEŁ
Przyda się duże pudło, np. po telewizorze, farbki, nożyce (nóż tapicerski), klej, kolorowy papier, tekturowe kubeczki, talerzyki i papierowe torby. Z pudła możecie wyczarować bardzo wiele rzeczy: statek kosmiczny, samolot, domek. Wytnijcie w nim otworki – okna, pomalujcie każdą ze ścian na inny kolor, zaproponuj dziecku wycięcie z kolorowego papieru różnych kształtów i ozdobienie nimi swojego domku

ROBIENIE KSIĄŻKI
Jeśli Twój malec tryska pomysłami, opowiada Ci niestworzone historie, wymyśla na poczekaniu różne postaci, ta zabawa będzie w sam raz dla niego! Książkę możecie zrobić z pozszywanych ze sobą kartek, z kartek włożonych do segregatora lub z zeszytu z białymi kartkami. Poproś, żeby dziecko podyktowało Tobie opowieść (lub napisało ją samo, jeśli już potrafi). Zapiszcie ją na dole lub górze każdej ze stron. A potem niech dziecko uzupełni książeczkę w ilustracje.

ZABAWNE MINKI
Zaproponuj dziecku zabawę w odgadywanie co oznacza wyraz twarzy. Twoim zadaniem jest poprzez wyraz twarzy pokazywać różne uczucia – strach, złość, lęk, zdziwienie, radość, zaskoczenie itp. A zadaniem malucha jest prawidłowo nazwać co dana mina oznacza.

Gorąco zachęcam do wypróbowania wybranych zabaw i życzę samych pogodnych dni podczas urlopu.

Wychowawca grupy „Tygrysków”
  Joanna Gładysz