Opublikowano dnia Gru 1, 2020 w dziale Aktualności, Galeria, Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓
Pytanie z rozdziału – OD GŁOWY DO MOWY – OD MOWY DO CIAŁA. 
ROZWÓJ POZNAWCZY I SENSOMOTORYCZNY
Czy zatykanie uszu jest objawem trudności/zaburzenia ?

✅ Zależy od tego, jak długo trwa i w jakich sytuacjach występuję. 

Dzieci mogą reagować zatykaniem uszu na różne bodźce dźwiękowe. Może to wynikać z nieznajomości bodźca lub nadwrażliwości słuchowej. 

W sytuacji, gdy dźwięk jest nowością dla dziecka, wystarczy oswajanie, wyjaśnianie, nazywanie i różnicowanie. W przypadku nadwrażliwości słuchowej, która objawia się częstymi i nadmiernymi reakcjami dziecka na określone dźwięki oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu, potrzebna jest pomoc specjalisty, który zdiagnozuje trudność i ustali z rodzicem plan terapii. Ponadto, należy także wykluczyć przerost migdałka/migdałków, płyn w uszach – czynniki, które mogą wzmagać wrażliwość kanałów słuchowych.